Sýk Kullanýlanlara Ekle / Anasayfam yap

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player


Mahalleler

  Önemli Bağlantılar Mahalle/Köy Bilgileri
  Haberler
  Muhtar Hakkında
  Azalar
  Mahalle/Köy Sakinleri
  Mahalle/Köy Esnafı
  Önemli Simalar
  İş Adamları
  Yeni Doğanlar
  Evlenenler
  Vefat Edenler
  Duyurular
  Spor

Haber Detayları

MUHTARLARIN SORUNLARI
Oluşturma : Saturday, January 8, 2011


Başkanı Ramazan Özünal, 'İstanbul, Ankara ve İzmir'in Dışında Muhtarların Para Kazanmadığını, 53 Bin Köy ve Mahalle Muhtarının Önemli Bir Bölümünün Şu Anda İcralık Olduğunu' Söyledi.

Dilek Akın - Türkiye Muhtarlar Federasyonu Başkanı Ramazan Özünal, 'İstanbul, Ankara ve İzmir'in dışında muhtarların para kazanmadığını, 53 bin köy ve mahalle muhtarının önemli bir bölümünün şu anda icralık olduğunu' savunarak, 'Türkiye artık bir Seçim sürecine girdi. Önümüzdeki seçimlerde muhtar camiası olarak muhtarların özlük haklarının yanında olanlara destek vereceğiz' dedi.

Özünal, bir toplantı için geldiği Adana'da, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 'muhtarların demokrasinin temel taşları, devletin halka en yakın temsilcisi, halkın adeta gözü kulağı olduğunu, ancak uzun yıllardır çözümlenemeyen özlük hakları sorunu nedeniyle adeta kendi derdiyle mücadele eder duruma geldiklerini' savundu.

Türkiye'de 53 bin köy ve mahalle muhtarı bulunduğunu, bunların 37 bininin yasal olarak mühür ücreti alamayan köy muhtarlarından oluştuğunu belirten Özünal, buna rağmen alınan 3-5 liralık mühür ücreti yüzünden vatandaşla muhtarın karşı karşıya getirildiğini söyledi.

Özünal, 'İstanbul, Ankara ve İzmir gibi üç büyük kentin dışında muhtarlar para kazanmıyor. Para kazanabilenlerin sayısı yaklaşık 3 bin civarında. Çünkü, küçük yerleşim birimlerinde halkla iç içe, adeta aile gibi olmuş muhtarlar vatandaştan mühür ücreti isteyemiyor, isterse de halkla adeta yüz göz oluyor. Muhtarların tasdik ücretleri her yıl İl Valiliklerince, İl İdare Kurulu'nca belirleniyor. Örneğin Ankara'da bu ücret 4 TL. Bu kentte görev yapan muhtarların büyük bir bölümünün modern büroları, bilgisayarları, internet bağlantıları, faks cihazları ve sekretaryaları var. Ancak, diğer kentlerdeki muhtarların önemli bir bölümünün bu imkanı bulunmuyor. Özellikle köy muhtarları teknolojiden tamamen mahrum' dedi.

Muhtarların mühür ücretlerinin il bazında değil, Türkiye genelinde tek fiyat olarak belirlenmesi için İçişleri Bakanlığı'na başvurduklarını ifade eden Özünal, ayda 330 lira ödenek alan muhtarların sosyal haklardan yoksun oldukları gibi varsa yeşil kartlarının da iptal edildiğini ileri sürerek, şöyle devam etti:

'Muhtar emekliyse sosyal güvence sıkıntısı yaşamıyor ancak, yaptığımız araştırmalara göre emekli muhtarların sayısı bin civarında. Muhtar emekli değilse, ne kendisi ne karısı ne de çocukları sağlık hizmeti alamıyor. Yani,seçilmişlerin içinde en mağdur kesim muhtarlar. Kira, elektrik, su, telefon, kırtasiye, temizlik gibi zorunlu ihtiyaçlarını muhtar kendi imkanlarıyla karşılamak durumunda bırakılıyor. Ayda 330 lira bu giderlerin ne kadarını karşılayabilir? Günümüzde, özellikle küçük yerleşim birimlerinde muhtar arkadaşlarımız artık çevrenin baskısıyla görevlerini bırakamıyorlar. Gece gündüz demeden kapısı çalınan, vatandaşın her zaman en yakınındaki destekçi olan muhtarlar sorunlarıyla baş başa bırakılmayı hak etmiyor.'

- NÜFUS MÜDÜRLÜKLERİNİN ETKİSİ-

Özünal, kimlik paylaşım sistemi uygulamasının ardından Nüfus Müdürlüklerinin muhtarların görevini üstlendiğini,başlangıçta muhtarların bir süre iş kaybına uğradıklarını, ancak zaman içinde Nüfus Müdürlüklerinde sıra bekleyen, yol parası ödemek zorunda kalan vatandaşın tekrar muhtarına döndüğünü ifade etti.

Mahallesinde ya da köyünde yaşayan her vatandaşın sıkıntıya girdiğinde ilk başvuru kapısı olan, arazi anlaşmazlıklarında arabuluculuk yapan, alacak verecek meselelerinde bile devreye girip sorunu tatlıya bağlayan muhtarlara ombudsmanlık verilmesini de isteyen Özünal, 'Muhtarlara sosyal güvence sağlanmalı, maaş da bağlanmalı. Muhtarın kamu yararına çalışan kişiler olduğu kabul edilmeli, yani kamu görevlisi sıfatı verilmeli. Biz 'muhtar polislik yetkisiyle donatılsın' demiyoruz ancak, en azından mahallesinde ya da köyünde şüpheli gördüğü kişiye kimlik sorma yetkisine sahip olmalı' dedi.

Türkiye'nin artık bir Seçim sürecine girdiğini ifade eden Özünal, önümüzdeki seçimlerde muhtar camiası olarak muhtarların özlük haklarının yanında olanlara destek vereceklerini, bunun için de muhtarlarla ortak hareket edeceklerini kaydetti.

(DLK-ERS-OSM) - ADANA (Anadolu Ajansı) 05.01.2011 11:31[2456404]
 

 

Copyright © 2010 Salihli Muhtarlar Derneği. Tüm hakları saklıdır.
Bu internet sitesinin kullanıcıları Salihli Muhtarlar Derneği Kullanıcı Sözleşmesi ve Gizlilik Politikası'nı kabul etmiş sayılırlar.

www.esalihli.com